Editoryal: Göç ve Türkiye

Authors

  • Ibrahim Sirkeci Regent's Centre for Transnational Studies, Regent's University London
  • M. Murat Erdogan Hacettepe University

DOI:

https://doi.org/10.59670/ml.v9i4.116

Keywords:

Migration, Turkey, migration in Europe, migration studies, goc, Turkiye, Avrupa'da goc, goc calismalari

Abstract

Turkey has always been involved in international migration. Despite the fact that mass labour migrations began in the middle of the last century made Turkey appear as a source country, economic development and global changes turned the country into an emerging destination. These migration flows were influenced by political factors and ethnic conflict alongside the economic factors. The void in migration studies in Turkey will be more visible as the demand for migration analysis grow. This special issue of Migration Letters offer a set of selected papers on Turkey and Turkish migration published in the Journal in Turkish.


[IN TURKISH]

Türkiye tarihsel olarak göç gerçeği ile iç içe olmuştur. Geçen yüzyilin ortasinda başlayan kitlesel işçi göçleri bir köken ülke olarak Türkiye’yi öne çikarmiş olsa da göç alan bir ülke özelliği son yillardaki ekonomik gelişmelere ve küresel değişimlere paralel olarak güçlenmektedir. Bu göç akimlarinda ekonominin dişinda, siyasi etkenler ve etnik çatişma da rol oynamiştir. Göç çalişmalari alanindaki açik bu alandaki gereksinimler arttikça daha da ortaya çikacaktir. Bu özel sayida, Migration Letters dergisinde son yillarda yayinlanmiş bir dizi Türkiye ve Türk göçleri üzerine eseri Türkçe olarak sunuyoruz.


Downloads

Published

2012-12-07

How to Cite

Sirkeci, I., & Erdogan, M. M. (2012). Editoryal: Göç ve Türkiye. Migration Letters, 9(4), 297–302. https://doi.org/10.59670/ml.v9i4.116

Most read articles by the same author(s)

1 2 3 > >>